Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - recenzja

Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - recenzja

Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać to książka, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego malucha, który: idzie do żłobka lub przedszkola, układa sobie relacje z rodzeństwem, funkcjonuje w jakiejś grupie rówieśniczej. Czyli w zasadzie, na półce każdego dziecka ;)

To książka z popularnej w całej Europie serii z okienkami Dlaczego? Kiedy? Jak?, a konkretnie z podserii Junior przeznaczonej dla dzieci powyżej drugiego roku życia. Dla dzieci w tym wieku otwierane klapki to nie tylko dodatkowa zachęta do sięgnięcia po książeczkę, ale również świetne ćwiczenie małej motoryki!

Junior to mniejszy format niż książki z głównej serii, mniej tekstu, a w okienkach nie kryją się ciekawostki tylko alternatywne wersje wydarzeń – na przykład na głównej ilustracji dziewczynka nie chce się podzielić z młodszym braciszkiem kaszką, a po otwarciu okienka widzimy, że w zgodzie siedzą przy stole, każdy ze swoją porcją przysmaku.

To właśnie sytuacje z życia tej dziewczynki o imieniu Zosia służą za przykłady tego, jak funkcjonować w grupie, żeby wspólne przebywanie z innymi było przyjemniejsze. Bo w końcu żyjąc w grupie, nie zawsze można robić tylko to, na co ma się akurat ochotę.

Na pierwszy ogień idą relacje z rodzeństwem. Zosia dzieli pokój z młodszym bratem. Z jednej strony posiadanie rodzeństwa jest cudowne, bo zawsze ma się w pobliżu kogoś do zabawy. Z drugiej, zdarzają się kłótnie.

Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - recenzja

Dzielenie pokoju nie znaczy jeszcze, że trzeba się dzielić wszystkim. Na przykład ulubioną zabawką. To jej mała właścicielka czy właściciel jako jedyni mają prawo decydować, czy ktoś inny może się nią bawić. Rzeczy, które należą do innych osób, nie można brać bez pozwolenia. Mamina szczoteczka do zębów nie jest wspólna, mimo, że jest we wspólnej łazience.

Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - recenzja

Jest jeszcze kwestia dzielenia się opiekunami. Czasem mogą oni poświęcić czas więcej niż jednemu dziecku na raz, ale czasem trzeba poczekać na swoją kolej.

Kiedy dziecko rozpoczyna przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem musi nauczyć się zasad, których przestrzeganie sprawia, że dzieci czują się razem komfortowo. Te zasady są wymienione w ramkach w postaci podpunktów. Na ilustracjach widoczne są różne scenki, które możemy omówić razem z dzieckiem. Co dzieje się na obrazku? Jakie emocje odczuwa bohater lub bohaterka książki? Czy gdyby ta sytuacja potoczyła się inaczej, to dzieci czułyby się lepiej? Wsparciem będą ukryte w okienkach rysunki, na których dzieci zachowują się w różny sposób.

Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - recenzja

To nauka kompromisów – można się czymś wymienić, zamiast wyrywać komuś z ręki zabawkę. Ale też ćwiczenie tego, jak się zachować, kiedy z kimś się pokłócimy albo niechcący coś zepsujemy.

Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - recenzja

Jest tu też rozdział poświęcony pomaganiu. A pomagać mogą sobie nawzajem nawet małe dzieci! Na przykład sprzątać albo czegoś szukać. Jedno z dzieci uczęszczających do przedszkola jeździ na wózku (nie pada to w tekście, jest widoczne tylko na ilustracjach) taką osobę można wyręczyć, kiedy próbuje odstawić coś na wyższą półkę. Pomocą jest również pocieszanie kogoś, kto jest smutny. Ta książeczka uczy empatii i rozpoznawania emocji! Podpowiada, jak wspierać osobę, która dołącza do zgranej już grupy. I pokazuje dzieciom, jak mogą zareagować, kiedy widzą, że ktoś komuś dokucza.

Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - recenzja

Na ostatniej stronie znajdziecie zadanie aktywizujące. Zosi i jej bratu trzeba pomóc posprzątać pokój. Żeby to zrobić mali czytelnicy i czytelniczki muszą wodzić paluszkami po liniach. I tutaj pod klapkami kryją się niespodzianki!

Przedsprzedaż i rabaty!

Już od dzisiaj do 1 listopada 2021 możecie zamawiać książkę w przedsprzedaży w sklepie wydawnictwa sam z 20% rabatem na hasło EMKA

Rabat obowiązuje na wszystkie książki dla dzieci na stronie wydawnictwa. Recenzję każdej z nich znajdziecie TUTAJ

Również dziś ma premierę książka z głównej serii. To Odkrywamy kosmos. Piszę o niej TU