Orka w wannie walczy o czystą wodę

Orka w wannie walczy o czystą wodę

Była sobie w jednej osobie pani stomatolog i dermatolog od… koni. Kochała wszystkie zwierzęta, a jej innymi pasjami było malarstwo i literatura. Nic dziwnego, że z tej mieszanki powstała niesamowita książka. Książka poruszająca ważny temat, dowcipna i pięknie ilustrowana. Czego można chcieć więcej?

„Mieszkańcy Turkusowej cztery mieli naprawdę fatalne maniery. Duzi i mali, starzy i młodzi, robili na złość biednej przyrodzie.”

Marnowali hektolitry wody – nie dokręcali kranu, włączali prawie pustą pralkę. Pewnego dnia w jednej z łazienek pojawiła się orka.

Pralka tu prała po jednej skarpetce

Zdumieni mieszkańcy nie wiedzą jak i dlaczego zwierzę pojawiło się w wannie Jana Nowaka. Nie wiedzą też jak się go pozbyć. A pomysły są różne: sąsiedzi próbują wspólnie znieść ją po schodach, ale orka nie mieści się w łazienkowych drzwiach, przyjeżdża dźwig, ale od jej ciężaru łamie się ramię. Nieproszony gość jest karmiony setkami kilogramów fladry, poza tym

„…pan Janek wraz z całą rodziną musiał smarować ją lanoliną. Nakupił tego ze cztery worki, zapobiegając wyschnięciu orki”

Same kłopoty, strach i ból głowy

po jakimś czasie, niemal przy wsparciu sił specjalnych, orkę udało się ewakuować…

Śmigłowiec specjalny wprost z NASA

…ale nie na długo

Nazajutrz w łazience znowu ona

Mała Ala postanowiła więc zapytać orkę, czemu tkwi w ciasnej wannie i oto czego się dowiedziała: ludzie bezmyślnie marnując wodę sprawili, że brak czystych mórz, w których orka mogłaby bezpiecznie pływać, woli mieszkać w wannie niż pływać w brudnej kałuży. Kiedy sąsiedzi pana Nowaka uszczelniają rury i zaczynają dbać o każdą kroplę wody, orka znika. Mieszkańcy kamienicy przy Turkusowej 4 pielęgnują jednak dobre nawyki – w końcu nie wiadomo, kto postanowi się upomnieć o swoje prawa następnym razem ;) I wiecie co? po lekturze Iwo pilnuje zakręcania wody nawet bardziej niż my. Woli nie spotkać w łazience rekina ;)

Co jeśli ktoś znajdzie u siebie rekina

Patronat nad książką objął Icelandic orca project – instytut, który bada orki w ich naturalnym środowisku. „Orka w wannie” będzie świetnym pretekstem do rozmowy o tym, jak możemy dbać o środowisko i dobrym punktem wyjścia do poruszenia z dzieckiem tematu ochrony zagrożonych gatunków. Piękne malarskie, jednocześnie realistyczne i trochę bajkowe ilustracje zachwycą małych i dużych.