Książki z PnŚ 20 lutego 2019 - Świat pełen cudów

Książki z PnŚ 20 lutego 2019 - Świat pełen cudów

Czy jest coś, co może bardziej rozbudzić w dziecku ciekawość świata niż dobra książka popularnonaukowa? Co lepiej pomoże nam zaspokoić naturalną dziecięcą ciekawość? Czy nie marzymy o zobaczeniu miejsc, które znamy tylko z fascynujących opisów? Stare ruiny staną się magicznym miejscem, kiedy dowiemy się, że cegły były udeptywane przez słonie. Zwykły spacer stanie się okazją do ćwiczenia wyobraźni, kiedy zastanowimy się, co kryje się kilkaset metrów pod naszymi stopami. Dzisiaj pokazywałam książki, które pokażą dzieciom świat pełen cudów.

WIELKA KSIĘGA WIEDZY. CAŁY TEN ŚWIAT

pelna ciekawostek encyklopedia dla dzieci

Idealny wybór na pierwszą encyklopedię dla dzieci. Bogato ilustrowana książka, która zawiera niesamowite ciekawostki z wielu dziedzin. Sprawdzi się jako punkt wyjścia do rozmowy i poszukiwania informacji na wiele tematów. Najstarsze miasto. Najszybsze zwierzęta. Cuda natury i niesamowite rekordy. Czy wiecie, że paznokcie rosną szybciej, kiedy jest ciepło? Jak myślicie, ile razy trzeba polizać gałkę lodów, żeby ją zjeść? Zgadlibyście, że największe na świecie pojazdy jeżdżą pod ziemia?

wiek: 5+ wydawnictwo: Zielona Sowa

KSIĘGA ZIEMI

biografia naszej planety

Zastanawiacie się czasem, jak niesamowita jest ta błękitna planeta, na której żyjemy? Wiecie jakie zmiany zaszły na jej powierzchni przez miliony lat? Z tej pięknie ilustrowanej książki dowiecie się jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi i jej atmosferze. Poznacie zwierzęta i rośliny, które żyją (bądź żyły) na naszej planecie. Zwiedzicie różne regiony ziemi – pustynne obszary, krainy wiecznego lodu, najwyższe szczyty i najgłębsze jeziora. Książka opisuje też dzieje człowieka na ziemi. Na końcu dowiecie się, co zagraża Ziemi i jak możemy się zatroszczyć o to, żeby ludzie żyli na niej jak najdłużej.

wiek: 10+ wydawnictwo: adamada

RAFA KORALOWA (DLA WSZYSTKICH)

podwodna przygoda

Kiedy otworzycie tę książkę, poczujecie się, jakbyście zanurkowali w oceanie. Niesamowite ilustracje, pełne kolorowych ryb wyglądają jak podwodne zdjęcia. Pod każdą znajdziecie opis scenki z życia morskich stworzeń. Perłopław, który właśnie stworzył perłę, małe krewetki, które usuwają zanieczyszczenia z rybich ciał, kałamarnica próbująca ukryć się przed krabem. Oprócz tego wiele tu zadań, które dzieci mogą wykonać: od wyszukania ukrytych w różnych zakamarkach mieszkańców rafy, przez narysowanie domku dla krabiej rodziny, po stworzenie żółwia morskiego z opakowania po deserku albo morskiego akwarium z pudełka po butach. Na monochromatycznych stronach przypominających ryciny ze starych książek, znajdziecie bardziej szczegółowe informacje o rafach i koralowcach. Tę książkę możecie oglądać już z maluszkami – kolorowe ilustracje zainteresują dzieci na długo, a sztywne strony sprawią, że książka będzie bezpieczna.

więcej o "Rafie koralowej" pisałam tutaj

wiek: dla wszystkich wydawnictwo: Nasza Księgarnia

ARCHISTORIA

historia architektury dla dzieci

Szalenie ciekawa opowieść o architekturze i jej historii. Nic dziwnego – autorka jest architektką i mamą czwórki dzieci. Wie więc doskonale, jak opowiadać o budowlach tak, żeby dzieci zainteresować. Znajdziemy tutaj budowle, które mają tysiące lat i te zupełnie współczesne (wiele z nich z Polski!) poznamy niesamowite historie ich powstawania. Buddyjska świątynia budowana przez słonie, dom, zbudowany w całości ze szkła, najbezpieczniejszy wieżowiec świata. Oprócz tego niesamowity most, któremu niestraszne trzęsienie ziemi i przezroczysta kładka zawieszona nad dwustumetrową przepaścią. Nowoczesne ilustracje studia Acapulco działają na wyobraźnię i sprawiają, że mamy ochotę natychmiast zobaczyć budynek na żywo (albo chociaż na zdjęciu w internecie) i skonfrontować z naszymi wyobrażeniami. Perełka!

wiek: 10+ wydawnictwo: Muchomor

TAJEMNICZY ŚWIAT POD STOPAMI

2,5 metra podziemnej przygody

Zastanawialiście się kiedy co się kryje pod waszymi stopami kiedy spacerujecie po mieście? Próbowaliście sobie wyobrazić życie, które tętni pod powierzchnią łąki? 2,5 metrowa podróż w głąb ziemi. Kanały burzowe, kanalizacja i kable telefoniczne. Tunele metra i korytarze kopalni. Dawne skarby i niesamowite skamieliny ukryte głęboko pod powierzchnią. Mali i więksi podziemni mieszkańcy. Oprócz tego informacje o warstwach gleby, rodzajach skał i cennych minerałach. Podróż do jądra ziemi i z powrotem. Już sam niespotykany format książki, która rozwija się w dłuuuugą harmonijkę zainteresuje dzieci.

wiek: 3+ wydawnictwo: Wilga

Do książek możecie zajrzeć tutaj