Książki z PnŚ 9 stycznia 2019 - książki przygodowe na ferie

Książki z PnŚ 9 stycznia 2019 - książki przygodowe na ferie

Już pojutrze pierwsi z Was rozpoczną ferie zimowe. To okres, w którym uczniowie mają więcej czasu na czytanie książek. To też czas podróży. Pierwsza samotna podróż pociągiem? Wyprawa do krainy baśni? Wyjazd na drugi koniec świata? Safari w tajemniczym ogrodzie? A może podróż biegającym… hotelem?

SZCZĘŚLIWY TEN, KTO DOSTANIE DUNIE

kolejna część przygód Duni

Kolejny tom przygód sympatycznej Duni. Jeśli je znacie – nie muszę trzeba Wam go reklamować. Jeśli to Wasze pierwsze spotkanie z nią – spokojnie, możecie sięgnąć od razu po tę książkę.

Rozpoczynają się ferie w drugiej klasie. Dunia bardzo tęskni za swoją przyjaciółką Fridą, która przeprowadziła się do innego miasta. Postanawia zrobić jej urodzinową niespodziankę i przyjechać w odwiedziny. Niestety nikt z dorosłych nie może jej towarzyszyć – tatę (który wychowuje córkę samotnie) dopadł wielki smutek i wyjechał odwiedzić swoją włoską rodzinę. Dziadkowie, u których Dunia spędza ten czas, nie mogą jej towarzyszyć. Dorośli postanawiają więc, że Dunia sama pojedzie pociągiem, jednak ustalając między sobą plan podróży popełniają błąd, który sprawi, że dziewczynka znajdzie się w niezłych tarapatach. Czy Dunia sobie poradzi kiedy bardzo chora zamiast swojej przyjaciółki spotka byłą przyjaciółkę taty? To opowieść o sile przyjaźni, o mocy pozytywnego myślenia, o emocjach – zarówno tych dziecięcych jak i tych, które przeżywają dorośli, a które mają wpływ na życie dzieci. Idealna pozycja dla początkujących czytelników.

wiek: 6+ (do czytania z rodzicami) 7+ (do czytania samodzielnie) wydawnictwo: Zakamarki

KRAINA OPOWIEŚCI. ZAKLĘCIE ŻYCZEŃ

przygody w krainie baśni

Czy wiedzieliście, że popularny (znany m.in. z młodzieżowego serialu „Glee”) aktor Chris Colfer pisze książki? I że świetnie mu to wychodzi? Nareszcie pierwszą z nich mogą przeczytać polscy czytelnicy. Alex i Conner to bliźnięta. Na swoje 12 urodziny dostają od babci starą księgę z bajkami, których słuchali w dzieciństwie. Za jej sprawą przenoszą się do świata, w którym Kopciuszek spodziewa się dziecka, Złotowłosa jest poszukiwaną przestępczynią, Czerwony Kapturek to rozpieszczona księżniczka beznadziejnie zakochana w Jasiu – tym od Fasoli. Na dodatek z królestwa Śnieżki zbiegła właśnie więziona tam przez wiele lat Zła Królowa. Żeby wrócić do domu rodzeństwo musi zdobyć wiele różnych przedmiotów. Przeżywają przy tym wiele przygód, które doprowadzą ich do odkrycia prawdy o ich rodzinie.

wiek: 7+ (do czytania z rodzicami) 8+ (do czytania samodzielnie) wydawnictwo: Młodzieżówka

WARREN III I WSZYSTKOWIDZĄCE OKO

tajemniczy hotel

Warren III to 12letni chłopiec, który jest właścicielem hotelu od pokoleń prowadzonego przez jego rodzinę. Ponieważ jest dzieckiem, hotelem zarządza jego stryj, który doprowadza przybytek do ruiny. Na dodatek poślubia kobietę o imieniu Anakonda, która okazuje się nie być zwykłą ciotką. Jest wiedźmą szukającą tajemniczego skarbu. Warren (a wraz z nim czytelnik) musi rozwiązać wiele zagadek, żeby odkryć tajemnicę jaką skrywa hotel. Nie pomaga w tym nagłe przybycie dziesiątek gości, którzy usłyszeli o wszystkowidzącym oku. Zaskakujący bohaterowie, wartka akcja, doskonałe ilustracje, tekst pełen niespodzianek i łamigłówek, a do tego zakończenie, którego, założę się, nikt z Was się nie spodziewa.

wiek: 7+ wydawnictwo: Tadam

CIASTO ZE SZCZYPTĄ NADZIEI

ciasto ze szczyptą nadziei

Oskar i Meg przyjaźnią się od dzieciństwa, nie potrafią bez siebie żyć. Pewnego dnia rodzice Meg postanawiają na pół roku wyjechać na drugi koniec świata. Wrócą jednak wcześniej, bo Oskar - lubiany chłopiec, który piekł doskonałe tarty jabłkowe poprawiające wszystkim humor – zaginął. I wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo. W tę wersję nie wierzy jedynie Meg i młodszy brat Oskara. Historię tego co doprowadziło do zniknięcia chłopca opowiadają na zmianę Oskar i Meg. To opowieść o tym, jak trudno być nastolatkiem, jak łatwo wypaść z łask rówieśników. O tym jak jedna intryga potrafi zniszczyć życie wielu osób. Ale przede wszystkim to opowieść o miłości, nadziei i o tym, że dobro powraca.

wiek: 12+ wydawnictwo: Zielona Sowa

MAŁA DAMA

przygody małej damy

Pewnego dnia Lilly wygrywa w konkursie aparat fotograficzny. Akurat nikt z rodziny nie ma czasu przetestować go razem z nią, więc sama zakrada się na podwórko strzeżone, przez nielubiącego dzieci dozorcę. Tam odkrywa ukryty ogród, a w nim spotyka Małą Damę – osóbkę wzrostu pingwina, ubraną w strój safari, która kameleonuje z pomocą parasolki, zna egzotyczne języki, wie jak włożyć kartę pamięci do aparatu „tofograficznego” i zna zwyczaje dzikich zwierząt. Razem przeżywają wiele przygód, dają nauczkę niemiłemu dozorcy i ratują ogród przed zniszczeniem. To ciepła powieść o tym jak wiele niesamowitych rzeczy możemy dostrzec, jeśli wystarczająco dobrze się przyjrzymy.

wiek: 6+ (do czytania z rodzicami) 8+ (do czytania samodzielnie) wydawnictwo: Mamika

dzisiejszą rozmowę możecie obejrzeć tu