Książki z PnŚ 15 sierpnia 2018 - inspirowane polskim folklorem

Książki z PnŚ 15 sierpnia 2018 - inspirowane polskim folklorem

Dziś święto ziół i kwiatów. Bliskie naturze, wyjątkowo ważne na wsi, czerpiące z naszej ludowej kultury. Dlatego dzisiaj pokazywałam książki o ziołach i o polskich tradycjach.

PARZYZIÓŁKO (PRZEDPREMIEROWO)

tajemnice ziół

Profesor Parzyziółko zaprasza do tajemniczego świata ziół!

Dzięki zapiskom profesora odkryjesz sekrety ziół i zawodu zielarza, dowiesz się co wspólnego bazyliszek ma z bazylią, po co starożytni rzymianie nosili liście laurowe na głowie i czego najbardziej boją się komary.

Parzyziółko uchyli drzwi zielarskiej pracowni, gdzie trzyma swoje najcenniejsze zbiory, a przy okazji zdradzi kilka przepisów na domowe mikstury. Klimatyczne ilustracje sprawiają, że to idealny wybór na prezent.

wiek: 4+ wydawnictwo: Tadam

ilustracje

GRA NIEZŁE ZIÓŁKA

gra dla młodych zielarzy

Piękna, karciana gra, która pozwoli Wam dowiedzieć się sporo o ziołach.

Każdy z uczestników otrzymuje 4 naczynia na zioła – w każdym zioła sadzi się inaczej. Do dyspozycji jest też wspólny ogród, w którym zioła sadzą wszyscy gracze. Naszym zadaniem jest zapełnić wszystkie pojemniki. Musimy rozważnie dobierać zioła i mądrze je przesadzać. dobrze będą się przy niej bawić zici i dorośli

wiek: 8+ wydawnictwo: Granna

ETNOGADKI

pory roku na tradycyjnej polskiej wsi

Znacie już rożne gatunki ziół? Sięgnijcie po Etnogadki. Z części poświęconej latu dowiecie się, jak wyglądało na wsi zbieranie ziół, jak je przechowywano i do czego używano. Znajdziecie instrukcję zrobienia zielnika. A za chwilę dożynki i chlebowe święta, które też obchodzimy od setek lat.

Etnogadki to podróż w czasie na polską wieś. Podglądamy zwyczaje jej mieszkańców, widzimy co robią przez cały rok, jak świętują ważne dla nich momenty. Dużo tu tradycyjnych obrzędów i tradycji związanych z naturą i jej rytmem.Dużą część książki zajmują kolorowe ilustracje – nowoczesne, ale nawiązujące do ludowych tradycji. Wiadomości są uzupełnione chmurkami. Z wierszowanymi tekstami, które nadają ilustracjom trochę komiksowy charakter i sprawiają, że książka może zainteresować najmłodsze dzieci, dla których główne opowieści mogą być jeszcze zbyt trudne.

Dodatkowo istrukcje robienia wianków, ozdob choinkowych, pisanek

więcej o książce przeczytasz tutaj - dużo zdjęć!

wiek: 5+ wydawnictwo: Albus

BOLEK I LOLEK NA SZLAKU POLSKICH KULTUR (NOWOŚĆ)

kolejna podróż bolka i lolka

Kolejna podróż lubianych bohaterów. Chłopcy wyruszają w Polskę. Uczą się jeżyka kaszubskiego, podglądają jak powstają koniakowskie koronki, mierzą łowickie pasiaki, próbują rolady z modrą kapustą, podziwiają malowane chaty w zalipiu. W każdym miejscu znajdują jakiś skarb, a czytelnicy mogą im w tym pomóc. Na końcu książki znajdziecie sporo pytań, które pomogą wam utrwalić wiedzę. A może sami wybierzecie się ich tropem?

wiek: 4+ wydawnictwo: Znak Emotikon

KSIĄŻKI MARIANNY OKLEJAK

CUDA WIANKI I CUDA NIEWIDY

polski folklor dla małych i dużych

Zainspirowane polskim folklorem książki obrazkowe. Pierwsza prezentuje ludowe motywy z całej Polski. Tkaniny, hafty, ceramika, instrumenty muzyczne, tradycyjne nakrycia głowy, malarstwo. Aż w główie się kręci od tego bogactwa wzorów i kolorów. Wszystko uzupełnione fragmentami ludowych pieśni i przyśpiewek.

Jej uzupełnieniem jest wyszukiwanka. Historia wyruszających w podróż dwóch braci, którym towarzyszy czytelnik. Macie wpływ na fabułę – w zależności od tego, jaką decyzję podejmiecie – kontynuujecie czytanie w innej części książki. Wiedźmy, wróżki, krasnoludki i inni bohaterowie ludowych opowieści pomogają i przeszkadzają w podróży. Wasza spostrzegawczość i umiejętność podejmowania decyzji pomoże bohaterom

wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont

  • CUDA WIANKI
  • CUDA NIEWIDY

KARTONÓWKI DLA MALUCHÓW

![Etno dla maluchów](https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1653901441/etno-dla-maluchow_dljnma.jpg

Motywy z tych książek zostały użyte w serii kartonówek dla najmłodszych – LICZBY, KOLORY I PRZECIWIEŃSTWA pozwolą w trakcie nauki obcować z tradycyjnymi motywami. w każdej książce podpisy w 5 językach!

wiek: 0,5+ wydawnictwo: Egmont

  • LICZBY
  • KOLORY
  • PRZECIWIEŃSTWA

MITOLOGIA. PRZYGODY SŁOWIAŃSKICH BOGÓW

Mitologia słowiańskich bogów

Wiele z prezentowanych w tych książkach tradycji, wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Chociażby rozpoczynające się w najbliższych dniach świeto chleba. Jeśli chcecie poznać stare wierzenia, sięgnijcie po tę książkę. Kim byli Perun i Światowid? Jak powstał świat, jak stworzono człowieka? Za co czczono drzewa? O co bogowie kłócili się między sobą? I po co pojawiali się na ziemi? Prastare wierzenia tłumaczące zjawiska przyrody na pewno was zachwycą.

wiek: 5+ wydawnictwo: Egmont

koniec

dzisiejsza rozmowa tutaj