Książki z PnŚ 12 września 2018 - książki i pomoce w duchu Montessori

Książki z PnŚ 12 września 2018 - książki i pomoce w duchu Montessori

Co wspólnego mają ze sobą George Clooney, książęta William i Harry i Beyonce? Wszyscy są absolwentami przedszkoli i szkół Montessori i twierdzą, że ukształtowały one ich życie i sposób postrzegania świata.

Mimo że metoda wychowania stworzona przez włoską lekarkę ma już ponad 100 lat, wciąż cieszy się rosnącym powodzeniem, a jej założenia są zaskakująco aktualne.

Na rynku pojawiło się ostatnio wiele pozycji z nazwiskiem Montessori w tytule. Wielu z Was pyta o to, jak spośród nich wybrać te, które rzeczywiście są zgodne z metodą. Dzisiaj pokazywałam te najlepsze i kilka innych książek, które pozwolą dzieciom odkrywać świat i naturę w duchu Montessori.

MONTESSORI DLA KAŻDEGO. SAMODZIELNIE ODKRYJ ŚWIAT (3 – 7 LAT)

poznajemy świat

To zestaw ćwiczeń dla dzieci w różnym wieku – młodsze będą rozwiązywać je z rodzicami, starsze już samodzielnie.

Znajdziecie tutaj zadania polegające na obserwacji przyrody, ćwiczenia rozwijające koordynację oko ręka i koncentrację uwagi. Dużo tu rysowania, wycinania, zabaw z klejem, czy naturalnymi materiałami takimi jak płatki kwiatów, kasza czy piasek.

Ćwiczenia obejmują poznawanie przyrody, ale też naukę pisania liczenia, podstawy geografii.

Świetne wprowadzenie pomoże rodzicom, którzy dopiero poznają metodę poznać i zrozumieć jej podstawowe założenia i zorganizować dom tak, żeby był przyjazny dziecku. Wskazówki dla rodzica znajdziecie też przy każdym zadaniu.

wiek: 3-7 wydawnictwo: Znak Emotikon

ZESTAW „BIBLIOTECZKA MONTESSORI” (3 – 7 LAT, ale np. karty możecie wykorzystać w zabawie z dużo młodszymi dziećmi)

karty, zeszyt ćwiczeń, kalendarz liniowy

W serii znajdziecie:

  • KARTY EDUKACYJNE, PRZYRODA

karty edukacyjne przyroda

150 kart z zachwycającymi ilustracjami zwierząt i roślin. Wszystkie występują w dwóch wersjach – z podpisem na karcie, lub oddzielnie. Pomogą wzbogacić słownictwo, rozbudzą dziecięcą ciekawość a w późniejszym okresie będą wsparciem w nauce pisania i czytania. W pudełku znajdziecie książeczkę, która przejrzyście tłumaczy jak korzystać z kart. A pomysłów jest wiele! Ćwiczenia na spostrzegawczość, zagadki, preteksty do rozmów z dzieckiem.

  • KARTY EDUKACYJNE ŚWIAT

zachwycające karty edukacyjne

77 kart, dzięki którym poznacie świat. 7 kontynentów i mnóstwo związanych z nimi ciekawostek. Ich dobór jest naprawdę niesamowity: Wielki kanion i jazz nowoorleański, Taj Mahal i monsun, góry lodowe i polarne statki badawcze. Wiecie co to kalebasy, masłosz czy didżeridu? Nawet jeśli nie – spokojnie, w pudełku znajdziecie książkę, w której opisane są te wszystkie cuda z całego świata.

  • ZESTAW CZAS

kalendarz liniowy

A w nim liniowy kalendarz i 365 karteczek z nazwami dni tygodnia do samodzielnego wyklejenia oraz tarcza dobowa i tarcza pór roku. Dla małych dzieci pojęcie czasu jest kompletnie nie zrozumiałe. Zadaniem dorosłych jest pomóc mu zrozumieć to pojęcie. Dzięki tym pomocom dzieciom będzie łatwiej zrozumieć pojęcie doby czy zmianę pór roku.

  • KSIĄŻKĘ Z ĆWICZENIAMI „ODKRYWAJ BOGACTWO PRZYRODY”

zeszyt ćwiczeń

Uzupełnieniem serii jest książka z ćwiczeniami z zakresu geografii, świata roślin i zwierząt, klimatu i upływającego czasu.

Pomysły na zdania, materiały, które możecie wykonać sami lub razem z dziećmi, elementy do stworzenia modeli, naklejki.

Przejrzyste wskazówki dla rodziców, mnóstwo kolorowania, wycinania.

  • FLAGI ŚWIATA

mnóstwo zabawy!

W pudełku znajdziecie mapę świata (układanka z 8 dużych puzzli), 50 flag do umieszczania na mapie i książeczkę z kartami, w której znajdziemy opisy państw. Oprócz flagi dziecko poznaje stolicę, język, walutę i powierzchnię każdego kraju.)

nasz domowy hit

wiek: 3–7 (ale np. karty możecie wykorzystać w zabawie z dużo młodszymi dziećmi) wydawnictwo: Egmont

INNE KSIĄŻKI, KTÓRE ZACHECĄ DO ODRYWANIA PRZYRODY:

MAŁY ATLAS MOTYLI EWY I PAWŁA PAWLAKÓW

piekny atlas motyli

Kolejna po „Małym atlasie ptaków” zachwycająca książka uznanych autorów i ilustratorów.

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier jesieni!

Oprócz klasycznych kolaży Ewy Kozyry - Pawlak, akwareli Pawła Pawlaka i (znanych już z atlasu ptaków) dziecięcych rysunków Hani, znajdziecie tu też trójwymiarowe modele motyli wykonane z liści, patyków, drucików i skrawków futerek.

Oczywiście znajdziecie tu sporo przystępnie opisanych informacji o życiu motyli i mnóstwo ciekawostek.

Który motyl lubi agrest? Czy wiecie, że są motyle latające w deszczu? Który motyl niesie na skrzydłach truciznę? Dlaczego rusałka ceik mieszka w pokrzywach? Jak to możliwe, że modraszka dorasta w mrowisku? tutaj możesz zajrzeć do środka

wiek: dla wszystkich wydawnictwo: Nasza Księgarnia

"Mały Atlas Motyli" i "Mały Atlas Ptaków" wykorzystujemy też razem z kartami z Biblioteczki Montessori

ćwiczenia z dopasowywania obrazków

gdzie kryje się ten ptak?

ANATOMIA NATURY. CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA PRZYRODY

cuda przyrody dla starszych czytelników

Ilustrowany przewodnik po świecie natury, w którym informacje są podparte rzetelną naukową wiedzą. Zachęci do wnikliwego przyglądania się światu. Co możemy wyczytać z chmur? Dlaczego każdy płatek śniegu jest inny? Jak zbierać jadalne rośliny? Jakie pająki robią trójkątne pajęczyny? Ile jest rodzajów ptasich dziobów? Kogo możemy spotkać na plaży?

wiek: 8+ wydawnictwo: Entliczek

CO KRYJE LAS?

trójwymiarowe ilustracje

Niezwykła książka obrazkowa. Poznajcie różne oblicza lasu. Dzięki lupkom w 3 kolorach, możecie oglądać ten sam rysunek za każdym razem oglądając coś nowego. Kto nie śpi w lesie nocą? Jakie zwierzęta lubią kiedy pada? Gdzie w lesie można znaleźć zwierzęce kryjówki?

Książka zachęci dzieci do samodzielnego opowiadania.

Okazuje się, że wystarczy rysunek i trochę zabawy kolorami, żeby czytanie książki może być jeszcze bardziej magiczne niż zwykle.

wiek: 3+ wydawnictwo: Tatarak

zabawa z lupami

efekt używania kolorowych lupek i wszystkie te niesamowite książki możecie obejrzeć tutaj