Książki z Pnś 7 listopada 2018 - co czytać przed snem

Książki z Pnś 7 listopada 2018 - co czytać przed snem

Nawet jeśli nie mamy czasu czytać dzieciom w ciągu dnia, wieczór jest tą porą, o której większość z nas czyta dzieciom. Czasami jest to istny maraton czytania. Kiedy indziej potrzebujemy jednej książki, która pomoże dziecku się wyciszyć – właśnie o takich dzisiaj opowiadałam dziś.

DOBRANOC KSIĘŻYCU (NOWOŚĆ)

ta książka ma już ponad 70 lat!

71 lat na rynku. 48 milionów sprzedanych egzemplarzy w 14 wersjach językowych. Kultowa amerykańska zasypianka nareszcie w Polsce!

Mały króliczek kładzie się spać. Po kolei żegna się z przedmiotami w swoim pokoju, niebem i księżycem za oknem i ukochaną babcią.

Niedługi rymowany tekst wycisza dziecko. Na prostych ilustracjach ukryte są szczegóły do odnalezienia – jest ich jednak niewiele, więc nie ma ryzyka, że maluch się wybudzi. Ilustracje stają się coraz ciemniejsze i ciemniejsze – w pokoju zapada noc.

Łatwo też dzięki niej wprowadzić wyciszający wieczorny rytuał polegający na pożegnaniu się z ważnymi osobami (i zabawkami)

Choć trudno w to uwierzyć, patrząc na niepozorną książeczkę z pierwszej połowy zeszłego wieku, była ona bardzo nowoczesna, jak na ówczesne czasy – odpowiadała na potrzeby dziecka i uwzględniała sposób w jaki maluchy odbierają otaczający je świat. To sprawia, że jest uniwersalna, zrozumiała również dziś dla dzieci na całym świecie.

Odniesienia do „Dobranoc księżycu”, znajdziecie w wielu filmach, komiksach, programach telewizyjnych. Doczekała się nawet parodii w stylu horroru.

wiek: 1+ wydawnictwo: K.E. Liber

SZAFA (NOWOŚĆ)

magiczna szafa pomoże dziecku wyciszyć się przed snem

Szafa, wymyślona przez mamę neurologopedkę dla jej córki, pomoże dzieciom uporządkować myśli przed snem. Tytułową szafę, dostajemy razem z książeczką, która pomoże nam zabrać dziecko w podróż, w trakcie której pozbędzie się emocji – tych złych i tych dobrych, które również mogą utrudniać zaśnięcie. W kolejnych szufladkach znajdziemy woreczek na to co powoduje, że nam trudno i źle, przegródkę z napisem „jutro” do której schowamy wszystko to co nas cieszy i co chcemy zachować na dłużej, magiczny pył, który będzie nas w nocy chronić przed snem i kilka innych niespodzianek. Szafa wykorzystuje techniki oddechowe i relacyjne i sprawia, że dziecko, nawet po ciężkim dni, łatwiej się uspokaja. To też świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem i rozmowę o emocjach.

wiek: 5+ kupisz tutaj

KOŁYSANKA NA CZTERY (NOWOŚĆ)

ile rogów ma kołderka?

Okazuje się, że przed snem można liczyć nie tylko barany ;)

Nowa książka wielokrotnie nagradzanej, cenionej na całym świecie Iwony Chmielewskiej utrzymana w charakterystycznym dla niej, minimalistycznym stylu. Już samo oglądanie „kołysanki” pomaga się uspokoić.

Pokój szykuje się do snu – a wraz z nim jego mieszkańcy.

Robi się cicho we wszystkich czterech kątach. Raz, dwa, trzy, cztery. Odpoczywają psie łapki. Raz, dwa, trzy, cztery. Ile rogów ma poduszka? Tyle samo co kołderka. A książeczka? Pokój zapada w sen. A wraz z nim czytelnicy.

wiek: 3+ wydawnictwo: Wolno

WIELKA KSIĘGA SNÓW

zwierzęta idą spać

Wierszowana historia, w której do snu w swoich łóżeczkach układają się zwierzęta. Borsuk, suseł, mandryl, osiem jamników. Foki na sofach, hipopotam na tapczanie, żyrafy w śpiworze pod gołym niebem. Piękne, spokojne, ilustracje w przygaszonej kolorystyce sprzyjają wyciszeniu. Wszystkie zwierzęta mają zamknięte oczy i wyglądają na szczęśliwe i spokojne. Książka, choć spora, jest lekka – więc łatwo ją czytać na leżąco ;). Na pewno wasze dziecko będzie mieć kilka swoich ulubionych zwierzątek, z którymi chętnie położy się spać.

wiek: 3+ wydawnictwo: Ezop

MIASTO NOCĄ

co się dzieje w mieście, kiedy śpisz?

Coś dla dzieci, które lubią wiedzieć, co się dzieje, kiedy śpią. Miasto nie zasypia nigdy – pracują szpitale, otwarte są dworcowe bufety, jeżdżą nocne autobusy. Ktoś potrzebuje pomocy drogowej, ktoś obserwuje światła miasta z samolotu.

Wiersze można czytać pojedynczo, lub (jeśli wieczór jeszcze młody ;)) czytać książkę w całości – zwłaszcza, że niektórzy bohaterowie powracają w kolejnych historiach, a ich losy splatają się z losami innych postaci. Autorka jest językoznawczynią, więc w zabawnych przypisach przemyca powiedzonka czy definicje niektórych użytych przez siebie słów.

Ilustracje oddają klimat nocnego miasta, ale dużo się na nich dzieje. Są jednocześnie ciemne i kolorowe.

wiek: 4+ wydawnictwo: Literatura

MASŁO ŚPI

dom kładzie się do snu

A co się dzieje w naszym domu kiedy śpimy? O czym śnią szklanki w zmywarce i krawaty w szafie? Czy okruszki potrzebują poduszki?

Okienka kryją wiele tajemnic… to odrobina wyciszającej zabawy przed zaśnięciem – książka ma idealną długość na wieczorną czytankę.

Rymowany tekst zachęca do pójścia spać.

wiek: 2+ wydawnictwo: Dwie siostry

rozmowa do obejrzenia tutaj