Pola i Buster - książka o przyjaźni i podejmowaniu trudnych decyzji (Patronat)

Pola i Buster - książka o przyjaźni i podejmowaniu trudnych decyzji (Patronat)

Można o tej książce wiele pisać. To opowieść o przyjaźni. O potrzebie akceptacji. O tym, że czasem przestajemy być sobą, żeby przypodobać się innym. To książka o emocjach i ich wielkiej sile. To wreszcie książka, która pokazuje trudności z jakimi spotyka się w szkole dziecko z dysleksją. I historia dziecka, które straciło tatę.

Dużo tego prawda? Dużo ważnych tematów do omówienia z dziećmi.

Pola jest młodą wiedźmą. Niezbyt dobrze radzi sobie w szkole, chociaż bardzo się stara. Nie chce być gorsza od koleżanek. A przede wszystkim nie chce zawieść ulubionej nauczycielki, Panny Spinnaker. Jednak

kiedy pola patrzy na pożółkłe strony oprawionej w skórę księgi zaklęć, wydaje jej się, że litery zaczynają tańczyć po całej kartce. Małe „b” nagle bardzo przypomina „p”. A „w” potrafi się zmienić w „m”.

Pola i Buster

Mimo starań dziewczynce nie udaje się przyrządzić magicznego eliksiru poprawnie, a lekcja kończy się prawdziwą katastrofą. Wydaje się, że po tym niepowodzeniu szkolni koledzy jeszcze mniej lubią Polę.

Pola ma jednak zaufanego przyjaciela. Problem w tym, że jej sąsiad Buster jest maszkaronem. Maszkaronem dość nietypowym – kiedy odczuwa silne emocje, robi się większy lub mniejszy. To tajemnica, która nie powinna wyjść na jaw.

Pola i Buster

Pola i Buster

Większość wiedźm nie lubi maszkaronów. Dlatego Pola i Buster trzymają swoją znajomość w sekrecie. Do czasu, kiedy przez przypadek spotykają się na szkolnej wycieczce. Buster gnębiony przez kolegów ze swojej szkoły zwija się w kłębek na podłodze i robi coraz mniejszy. Pola widząc to, zupełnie nieświadomie rzuca potężne zaklęcie.

Pola i Buster

Pola i Buster

Cała sytuacja zostanie źle zinterpretowana przez kolegów małej wiedźmy. Wszyscy uważają, że stanęła ona w obronie Malorii – popularnej koleżanki z klasy. Pola zostaje bohaterką. Wreszcie jest lubiana i podziwiana. Dziweczynka marzyła o tym całe życie. Odsuwa się więc od Bustera – jedynej osoby, które była jej wierna przez lata.

Pola i Buster

Dużo wyzwań czeka na Polę. Musi odnaleźć w sobie siłę nie tylko na to, żeby ocalić cenną relację z Busterem. Będzie też musiała stawić czoło innym wiedźmom i walczyć o wolność maszkaronów. Pomogą jej w tym magiczne kamienie, które dostała w spadku po zmarłym tacie. I ukochana nauczycielka.

Pola i Buster

To pełna emocji, mądra książka. Jednocześnie to magiczna, wciągająca opowieść, w której wiele dzieci znajdzie problemy, z którymi mierzą się na co dzień.